14 pozycja w rankingu top 250 najpopularniejszego na świecie internetowego serwisu filmowego IMBD. Na naszym polskim gruncie 18 miejsce na top 100 Filmweba. Imponujący wynik finansowy. Przypadek, a może arcydzieło? Przed nami "Incepcja". Surrealistyczny thriller, który zrobił na nas ogromne wrażenie.
Co nas tak bardzo urzekło w tym filmie. Przede wszystkim "Incepcja" skłania do dyskusji, żadna produkcja od dłuższego czasu nie spowodowała u nas tak żywego debatowania. Film jest przedstawicielem tych dzieł, w których wspaniałe efekty specjalne, są dodatkiem do rewelacyjnej fabuły. Największą siłą "Incepcji" jest nie podawanie widzowi na tacy wyjaśnień. Nawet po kilkukrotnym obejrzeniu wciąż nie jesteśmy pewni wszystkich wątków. Niewątpliwym atutem "Incepcji" jest zastosowana wielogatunkowość. Przez 2,5 godziny przewija nam się science- fiction, sensacja i dramat. Dzięki takiej konstrukcji dzieła, w połączeniu z perfekcyjną realizacją, wciąż chcemy do niego wracać. Dowodem naszych słów są niekończące się spekulacje na forach filmowych nawet 2 lata po premierze.
Ważnym składnikiem, każdego filmu jest aktorstwo. A w tym jest ono najwyższej próby. Di Caprio w głównej roli usilnie udowadnia, że piękny chłopiec z "Titanica" czy "Romea i Julii" to już przeszłość. Sprawdza się tutaj zarówno w scenach akcji, jaki i dramatycznych dialogach. Udowodnił tym, że jest aktorem bardzo wszechstronnym. Reszta obsady zarówno szeroko znana jak i zdobywająca dopiero popularność, również pokazała się z bardzo dobrej strony.
Strona techniczna filmu to istny majstersztyk. Zróżnicowanie krajobrazów wzbogaca piękne zdjęcia. Bardzo dobre zmontowanie nie pozwala gubić się widzowi, gdy akcja ma miejsce na kilku płaszczyznach. Nowatorstwo efektów wizualnych przywodzi na myśl opad szczęki po obejrzeniu pierwszej części "Matrixa". Nie od dziś wiadomo, że w filmie fabularnym, klimat i emocje buduje muzyka. Odpowiedzialny za tą warstwę Hans Zimmer spisał się na 6+. "Incepcja" posiada dla nas osobiście najlepszy soundtrack od lat. Takie utwory jak Time czy Dream is Collapsing, można słuchać latami, niekoniecznie podczas seansu filmu. Co bardzo ciekawe, muzyka towarzyszy scenom przez niemalże cały film. Buduje to wspaniały klimat i winduje w górę emocje widza.
Reasumując Christopher Nolan stworzył w naszym odczuciu, ponadczasowe dzieło, którego światowa kinematografia nigdy nie zapomni. Film można spokojnie postawić na tej samej półce co takie hity jak: "Terminator 2" czy wspomniany wcześniej "Matrix". Życzylibyśmy sobie jak i widzom, aby tak genialne filmy pojawiały się w kinie znacznie częściej.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Ciekawostka: Soundtrack Hansa Zimmera, a dokładniej utwór "Dream Is Collapsing" posłużył nawet za introdukcję podczas ostatniej trasy Dream Theater promującej najnowszy krążek "A Dramatic Turn Of Events".
OdpowiedzUsuńHeh, jesteś dobrym uzupełnieniem do tekstów, hehe :D Niemniej, nie dziwi mnie taka sytuacja, utwór jest kapitalny i ogromnie wyrazisty.
OdpowiedzUsuńDwayne