Proszę państwa oto miś. Miś jest znany już od dziś. Na imię mu Ted i przebija inne niedźwiedzie osobistości charyzmą i możnością wypalenia trawy i wypicia alkoholu. Ponadto misiek bluźni na potęgę, wyśmiewa wszystko i jest oryginalnym kochankiem i pracownikiem. Jest to miś na miarę naszych czasów i możliwości.
Seth MacFarlane do tej pory znany był przede wszystkim jako twórca bajek dla dorosłych. Jego sztandarowym projektem jest Family Guy, którego przyznajemy się, nie widzieliśmy żadnego odcinka. Jednak po zapoznaniu się z pełnometrażowym projektem tego pana to może ulec zmianie. Najpierw był zwiastun widziany w kinie, swoją drogą świetnie pomyślany gdyż jego początek stylizowany na romansidło, fantastycznie skontrastowało wejście pluszaka z wielkim przytupem. Mianowicie widzimy go podczas uspokajania dorosłego faceta bojącego się grzmotów. Najbardziej oryginalne nie było nawet zestawienie żywego, pluszowego misia z trzydziesto-paro latkiem, ale urocza, ujmująca wulgarność tej sceny. Wiadome było, że "Ted" ma potencjał a potem? Zbierał dobre recenzje i osiąga wysokie wyniki w światowym jak i polskim box office.
Fabuła "Teda" nie jest specjalnie wyszukana. Mamy tutaj zakochaną parę i jej problem, który polega na trudności dorośnięcia głównego bohatera. Oryginalny za to jest pomysł wprowadzenia pluszowej zabawki z dzieciństwa gadającej ludzkim głosem. Dodatkowo to co wyróżnia tą komedię to cały klimat wynikający z totalnego jechania po bandzie twórców. Dziecinna zabawka i jej ewentualne seksualne ekscesy, podatność na używki i "fuck na fucku" to przyznacie ciekawy kontrast i pomysł przezabawny już sam w sobie. Należy wspomnieć, że twórcy nie poprzestają na kontrastowaniu tego zjawiska, ale idą dalej czego przykładem jest chociażby prolog filmu zaaranżowany na film familijny. Nie spodziewajcie się oryginalnych rozwiązań czysto fabularnych bo scenariusz idzie jak po sznurku. "Fajnie, kryzys, zagrożenie, pięknie". Ale nie o to tutaj chodzi drodzy Państwo, cała zabawa to dialogi i gagi z udziałem miśka.
Ważnym elementem każdego filmu jest jego obsada aktorska. W "Tedzie" możemy podziwiać Marka Wahlberga i Milę Kunis w rolach głównych. Wahlberg gra na swoim poziomie, jest zabawny i to za co można go wyróżnić to odnajdywanie się w graniu z komputerowym stworem. Mila Kunis jest śliczna i urocza (jak praktycznie każda postać kobieca w tym filmie) ale przy okazji usilnie udowadnia, jak dobrą i przyjemną w odbiorze jest aktorką. Nie ulega wątpliwości, że pierwsze skrzypce gra tutaj Ted. Użyczający mu głosu reżyser i scenarzysta Seth MacFarlane wykonał kawał dobrej roboty. Jest charakterystyczny, przezabawny w akompaniamencie swojej listy dialogowej i kradnie film z hukiem. Na drugim planie w pamięć zapada Giovanni Ribisi, który gra idiotę z najprawdopodobniej trudnym dzieciństwem, serwując swojemu opasłemu synalkowi dokładnie takie samo. Choć robi to w dobrej wierze.
Filmowi towarzyszy również przyjemny soundtrack, pojawia się w nim nawet Queen. Wykonany przez speców od efektów specjalnych pluszak robi naprawdę fajne wrażenie.
Czy film opierający się na wulgarności i konstrukcji pt. "gag na gagu" ma potencjał na większy przekaz? Otóż tak "Ted" to film o dorastaniu i relacjach między zakochanymi osobami. MacFarlane unaocznia nam, jak niebezpieczne może być pozostanie w dziecięcej mentalności dorosłego człowieka i dodatkowo w tle na przykładzie Ribisi'ego ukazuje problem z jednej strony z trudnym dzieciństwem, które w kontynuacji może prowadzić do rozpieszczania dzieci za wszelką cenę. Nie są to jakieś oryginalne, odkrywcze tezy, ale dobrze o tym przypomnieć ludziom, bo jakby nie patrzeć są to problemy poważne. Celem nadrzędnym filmu jest jednak dostarczanie rozrywki i salw śmiechu. Zapewniamy, że to obraz nie na tak zwany raz, ale na niektórych scenach zaśmiewać się będziemy wielokrotnie. Naszymi faworytami są dyskusje miśka z szefem, zorganizowanie imprezy na spontanie z udziałem Flash Gordona czy rozgrywka pluszaka w szczerość czy odwagę z udziałem prostytutek. Jeśli lubicie typowo głupkowaty, wulgarny humor Made in USA to zaręczamy, że po wyjścia z kina zapragniecie aby wasz pluszak z dzieciństwa przemówił i zorganizował wspomnianą już imprezę "na spontanie". Bardzo gorąco polecamy ten film i wyczekujemy jego kontynuacji.
Dwayne&Hudson